Mladí KSČMAktuality

Aktuality

Bez přestavby vlakového nádraží se Brno stává okrajovou provincíí v Evropě

Bez přestavby vlakového nádraží se Brno stává okrajovou provincíí v Evropě

autor: Pavel Herman

Dne 11. května 2016 proběhla debata s občany k referátu „Přestavba železničního uzlu Brno – vývoj a aktuální stav přípravy,“ který uvedl Ing. arch. Jaroslav Dokoupil – hlavní architekt AD Group.

Ministerstvo dopravy schválilo tři základní návrhy:

 1. Varianta u Řeky – stanovisko KSČM Brno

 2. Varianta pod Petrovem

 3. Nulová varianta – současný stav nádraží, jeho rekonstrukce a realizování úprav, aby byl provoz možný.

OBSAH:

 1. Otázka referenda v Brně

 2. Dopravní plánování na lokální a mezinárodní úrovni

 3. Rozdělení problematiky do dvou základních bloků

 4. Historie – proč tomu tak je?

 5. Analytická práce a prověřování:

  a) kolejové řešení u řeky,

  b) občanská koalice pro nádraží v centru

 6. Problematika zapojení evropských vysokorychlostních tratí – varianta u řeky a varianta pod Petrovem

 7. Problém urbanistický – varianta u řeky a varianta pod Petrovem

 8. Závěrem: Poslední informace pro rozhodování občanů

 9. Shrnutí diskuze občanů ohledně současných problémů Brna

Ekologická politika to má těžké aneb Jak se politikaří s ekologií

Ekologická politika to má těžké aneb Jak se politikaří s ekologií

autor: Michal Kostka

Pokud člověk sleduje veřejnou diskuzi a měl by usuzovat jen z ní, řekl by si, že největším problémem současnosti jsou uprchlíci.

Sice jich v České republice máme pět a půl, což je hodně malý zlomek procenta, a v Evropské unii asi jen milion, což je 0,2 % obyvatel, někteří to považují za pomalu existenční katastrofu. Bohužel ale existují i skutečné problémy.

Vietnam – dnes a zítra

Vietnam – dnes a zítra

autor: Pavel Herman
V prostorách Městského výboru KSČM v Brně proběhl dne 21. dubna 2016 diskuzní čtvrtek na téma „Vietnam – dnes a zítra.“

Diskuzní čtvrtek byl zahájen krátkým kulturním vystoupením tanečnic oblečených v národních krojích. Poté následoval krátký dokumentární film s názvem „Vítejte ve Vietnamu.“ Na místě také nechyběli novináři VNA – Vietnam News Agency.

Úvodní slovo obdržel Nguen Kim He, který je prvním tajemníkem velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky. Cílem diskuze bylo upozornit na ukončení válečného konfliktu v roce 1975 a úspěšné výsledky realizace programu Obnovy Vietnamu vyhlášeného před 30 lety.

Evropa kapituluje a ustupuje na všech frontách

Evropa kapituluje a ustupuje na všech frontách

autor: Petr Cvalín
Teroristické útoky zasáhly „srdce Evropské unie“, což dokazuje, jaká je nynější bezpečnostní situace v Evropě.
K útokům došlo jen pár dní poté, co byl ve čtvrti Molenbeek zadržen strůjce loňských listopadových pařížských atentátů Salah Abdeslam. Položme si otázku, která by nikoho neměla nechat klidným. „Jak je možné, že v Bruselu, kde sídlí velitelství NATO a řada evropských institucí, se tak dlouho mohl skrývat i terorista Abdeslam“?
Pracovní podmínky u nás a ve světě

Pracovní podmínky u nás a ve světě

autor: Pavel Herman
zdroj: Klub absolventů Akademie základů společenských věd
Sobotní debata 13. 2. 2016 proběhla v prostorách KSČM na ulici Křenová 67 v Brně a zabývala se tématem „Pracovní podmínky u nás a ve světě,“ kde bylo možné vyslechnout přednášky odborových předáků a zástupce neziskové organizace „Na Zemi.“
Jak moc potřebujeme v Brně sociální začleňování?

Jak moc potřebujeme v Brně sociální začleňování?

autor: Jiří Hráček
Téma sociálního začleňování je v současné době velice aktuální a to nejen ve městě Brně. Jak moc je potřebné a kdo by měl mít tuto problematiku na starosti, aby výsledky v dané oblasti měly nějaký reálný pozitivní dopad?
Devatenácté zastupitelstvo aneb Většina zastupitelů přispěla nejbohatším

Devatenácté zastupitelstvo aneb Většina zastupitelů přispěla nejbohatším

autor: Bc. Michal Kostka

Již na některých z minulých zasedání zastupitelstva jsem nesouhlasil s dotacemi do milionářských profesionálních sportovních klubů. Na tomto zastupitelstvu se objevil další podobný bod.

Byla jím dotace pro Arcibiskupství olomoucké ve výši milion korun. Účelem dotace měla být obnova obrazů a nábytku v kroměřížském zámku.
PF 2016

PF 2016

autor: Zdeněk Milata
Rozpory mezi imperialisty vedou svět ke globální válce

Rozpory mezi imperialisty vedou svět ke globální válce

autor: - překlad -
zdroj: Komunistický svaz mládeže

Exkluzivní rozhovor Doga Can Orucoglu, tajemníka výboru pro mezinárodní vztahy Komunistické mládeže Turecka pro Komunistický svaz mládeže

1. Představte prosím krátce svou organizaci.

Naše organizace Komunistická mládež navazuje na mládež Komunistické strany Turecka (TKP), která byla vytvořena, když TKP v roce 2001 poprvé získala legální status. Po červnovém povstání (masové lidové hnutí, které začalo na náměstí Taksim, v parku Gezi v červnu 2013 a rozšířilo se po celém Turecku) jsme  viděli sblížení mezi novým průřezem dělnické třídy a studentskou mládeží, což byl výsledek neoliberálního způsobu akumulace, který do teď trval celkem 40 let. Pokládali jsme to za příležitost k organizování studující mládeže společně s pracující mládeží a znovu jsme zdůrazňovali, že neexistuje neutrální oblast, pokud jde o třídní boj.

Naší perspektivou je tedy organizace pracujících a studující mládeže pod vedením strany k boji za moc pracujících a socialistickou výstavbu. Bereme mládež z tohoto hlediska a přizpůsobujeme naše cesty a prostředky činnosti v různých oblastech boje mládeže, jako jsou střední školy, pracoviště, sídliště a vysoké školy, kde hlavně působíme.

Od roku 2002 má samozřejmě Turecko ve vládě fundamentalistickou protilidovou stranu (AKP), která neustále útočí na práva pracujících, sekularismus a na právo na vědecké a svobodné vzdělání.

Od začátku vedeme proti AKP kampaně, masová shromáždění a bojkoty, čelíme policejní brutalitě a také provokacím fašistických a fundamentálních gangů, najatých a ochraňovaných vládou.

Vratimovský seminář 2015

Vratimovský seminář 2015

autor: Pavel Herman
zdroj: Vratimovský seminář
 Téma letošního odborného semináře neslo název „Média dnes – informují či spíše manipulují?“ Mezi významné účastníky semináře patřili: Petr Šimůnek – místopředseda KSČM, náměstek hejtmana Ing. Ivan Strachoň a Monika Hoření – redaktorka Haló novin, Milan Peša – jeden z vedoucích pracovníků Univerzity Jana Švermy v Ostravě.


Na semináři vystoupili RSDr. Karel Klimša – zakladatel semináře, PhDr. Josef Skála, Csc. – historik a publicista, Prof. PhDr. Jan Keller, Csc. – sociolog a publicista a Prof. PhDr. Oskar Krejčí – politolog a publicista, aj.

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena