Mladí KSČMPostoje, názory, polemika

Postoje, názory, polemika

Vyvlastnění je někdy jedinou cestou jak napravit bezpráví

Vyvlastnění je někdy jedinou cestou jak napravit bezpráví (22.8.2015) V tisku proběhla během letní tropické okurkové sezóny zpráva, že miliardář Zdeněk Bakala prodal 43 000 bývalých bytů OKD americké společnosti Round Hill Capital. Panuje přesvědčení, že naděje, že by se byty podařilo přeci jen někdy prodat nájemníkům za zvýhodněné ceny, je tím zřejmě definitivně ztracena. Nebudu tu opakovat sliby z roku 2004, sliby se slibují - blázni se radují a sociální demokraté díky nim vládnou bez ohledu na volební program, klidně i se sobotkovským máslem na hlavě. Ono by to za řeč nestálo, kdyby to nebylo máslo složené z hornického prachu, slz žen a krve těch, kteří v boji za uhlí zmařili své životy. Ukazuje to staré tvrzení Karla Havlíčka Borovského: nechoď Vašku s pány na led - pán uklouzne a sedlák si za něj nohu zláme. Obyčejní lidé tak opět zůstali sami po pár dnech slávy jako tomu bylo v závěru roku 1989, kdy havíři frajeřili a hráli si na šéfy svých šachet s tím, že jim nebude nikdo přikazovat co mají dělat. O pár let později ani nemrkli, když doly OKD šly v záhadné akciové privatizační vlně do majetku finančníků a následně i byty, vystavěné za socialismu pro havíře a jejich rodiny přešly z majetku lidu do majetku jednoho podnikavce a jeho několika (obchodních) přátel. Prostě skóre je 43 000 : 1. Zdeněk Bakala si to umí pojistit, v roce 2010 daroval pravicovým stranám 28,5 mil. Kč - ODS dostala 15 milionů korun. TOP 09 věnoval Bakala 7,5 milionu korun a Věcem veřejným 6 milionů korun. Financuje knihovnu Václava Havla a jeho temné zákulisní prsty sahají hodně hluboko. Co na to lidé, hrdinové roku 1989? Podobně jako nějaký pan Petr Miller, který 23. listopadu vedl dělníky z ČKD na Václavské náměstí, a následně po odchodu z vrcholné politiky působil jako personální ředitel firem Chemapol Group a ČEZ a generální ředitel letecké společnosti Empirie si dnes užívá důchodu obklopen luxusem v Horních Počernicích. Dnes nikdo za tehdejší rozhodnutí odpovědnost nechce nést, lidé jsou v tom sami.

Ale zpět k bytům OKD, v roce 2004 se vláda rozhodla prodat svůj podíl v OKD, přičemž byty jako součást tohoto podílu ocenila na 40 tisíc Kč za jeden byt a prodej soukromému nabyvateli podmínila tím, že tento přednostně nabídne byty k prodeji nájemcům (pokud budou mít zájem) za cenu odvozenou z této zlevněné ceny. Pro představu: tržní cena průměrného bytu o výměře cca 65 čtverečních metrů převáděného v roce 2004 v oblasti Ostravska za cenu 40 tisíc korun byla ve skutečnosti v té době podle odborného odhadu 155 tisíc korun. Tento rozdíl na jednom průměrném bytu tak činil 115 tisíc, v součtu se jedná o sumu cca pět miliard korun. Tvůrcem dnešního Bakalova bohatství je jednoznačně Bohuslav Sobotka. Dneska se dostáváme do výše dvou desítek miliard korun českých.

Co s tím dál, když nefungují soudy, když korupce přerůstá nezávislý výkon státní správy, když se ze situace chce blejt velebnosti? Vidím řešení podobné tomu jaké bylo provedeno v případě nekale odstátněného případně soukromým kapitálem drancovaného bohatství zemí jako je Bolívie nebo Venezuela - prostě předložit zákon o vyvlastnění bytů (klidně s návratem ceny 40 tis. Kč za byt) a byty převést do bytového družstva nájemníků. Napravit křivdy, hájit zájmy lidí. Vyvlastnění není sprosté slovo. Je třeba lidem vrátit co bylo ukradeno. Teď ještě najít politiky schopné napravit polistopadové křivdy.

 

Zdeněk Milata

autor: Zdeněk Milata
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena