Mladí KSČMPostoje, názory, polemika

Postoje, názory, polemika

KSČM předložila návrh zákona o obecném referendu, vláda pravice jej zamítla

KSČM předložila návrh zákona o obecném referendu, vláda pravice jej zamítla (10.3.2015)

Návrh na zamítnutí předlohy komunistických poslanců vznesl student plzeňských práv Marek Benda (ODS), jež pokládá obecný zákon o všelidovém hlasování za zbytečný.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa by tento obecný zákon měl existovat a přispěl by k dobudování českého ústavního systému. Pro zamítnutí hlasovalo 91 ze 146 přítomných poslanců. Proti jich bylo 44.

KSČM předložila návrh zákona o obecném referendu! Návrh smeten koalicí těch, kteří se bojí přímé demokracie: ČSSD, ANO, TOP 09, ODS, KDU-ČSL.

Proti tomuto návrhu zákona se poprvé zvedl odpor tržních komsomolců představujících českou pravici v 90. letech 20 století. Miloš Zeman vzpomíná ve své knize „Jak jsem se mýlil v politice,“ jak Pavel Bratinka z Občanské demokratické strany zákon označil za „dračí vejce komunismu.“Mimochodem diskreditace jakéhokoliv návrhu odkazem na jeho komunistický původ byla oblíbeným nástrojem, který využívala pravice k odporu proti referendu, kde se argumentovalo, že referendum je komunistický vynález.

Podle logiky "nízkočelých" představitelů z řad pravicově-tržních komsomolců (ODS) je nejkomunističtější zemí na světě zřejmě Švýcarsko, kde jsou referenda na denním pořádku. 

autor: Pavel Herman
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena