Mladí KSČMPostoje, názory, polemika

Postoje, názory, polemika

K výročí 17. listopadu
autor: Zdeněk Milata
Zažili jsme dvojí oslavy sedmnáctého listopadu v roce 2015. Jedny se nesly v bezpočtu demonstrací po celé Praze, kde mimo legitimní názory občanů vystupovali státníci, na jiných se objevily politické fosilie typu pana Sládka. Boj o politické kolbiště běží plnou měrou a ani komunisté nezůstali stranou. Připomněli si důstojně výročí roku 1939 před Hlávkovou kolejí v Praze. Další akce strana oficiálně nepořádala. Musím říct, že jsem zklamán vyprázdněním výročí zejména ve vztahu k 26letům budování země pravdy a lásky. Vzpomeneme-li, že 26 let od Vítězného února 1948 tato země za sebou měla dávno kritickou diskusi k nedávné minulosti, pak zejména "náhradní" listopad nesoucí se v režii TOP 09 a dalších proamerických či pravdoláskařských exponentů, neměl s významem výročí nic společného.
Vyvlastnění je někdy jedinou cestou jak napravit bezpráví
autor: Zdeněk Milata
V tisku proběhla během letní tropické okurkové sezóny zpráva, že miliardář Zdeněk Bakala prodal 43 000 bývalých bytů OKD americké společnosti Round Hill Capital. Panuje přesvědčení, že naděje, že by se byty podařilo přeci jen někdy prodat nájemníkům za zvýhodněné ceny, je tím zřejmě definitivně ztracena. Nebudu tu opakovat sliby z roku 2004, sliby se slibují - blázni se radují a sociální demokraté díky nim vládnou bez ohledu na volební program, klidně i se sobotkovským máslem na hlavě. Ono by to za řeč nestálo, kdyby to nebylo máslo složené z hornického prachu, slz žen a krve těch, kteří v boji za uhlí zmařili své životy. Ukazuje to staré tvrzení Karla Havlíčka Borovského: nechoď Vašku s pány na led - pán uklouzne a sedlák si za něj nohu zláme. Obyčejní lidé tak opět zůstali sami po pár dnech slávy jako tomu bylo v závěru roku 1989, kdy havíři frajeřili a hráli si na šéfy svých šachet s tím, že jim nebude nikdo přikazovat co mají dělat. O pár let později ani nemrkli, když doly OKD šly v záhadné akciové privatizační vlně do majetku finančníků a následně i byty, vystavěné za socialismu pro havíře a jejich rodiny přešly z majetku lidu do majetku jednoho podnikavce a jeho několika (obchodních) přátel. Prostě skóre je 43 000 : 1. Zdeněk Bakala si to umí pojistit, v roce 2010 daroval pravicovým stranám 28,5 mil. Kč - ODS dostala 15 milionů korun. TOP 09 věnoval Bakala 7,5 milionu korun a Věcem veřejným 6 milionů korun. Financuje knihovnu Václava Havla a jeho temné zákulisní prsty sahají hodně hluboko. Co na to lidé, hrdinové roku 1989? Podobně jako nějaký pan Petr Miller, který 23. listopadu vedl dělníky z ČKD na Václavské náměstí, a následně po odchodu z vrcholné politiky působil jako personální ředitel firem Chemapol Group a ČEZ a generální ředitel letecké společnosti Empirie si dnes užívá důchodu obklopen luxusem v Horních Počernicích. Dnes nikdo za tehdejší rozhodnutí odpovědnost nechce nést, lidé jsou v tom sami.
„První máj“ oslavujeme jako „Den solidarity s dělníky“
autor: Pavel Herman

„První máj“ dnes pro mnoho lidí představuje den lásky. Jeho historie je však spojena s bojem za lidská a sociální práva. Jedná se o mezinárodní „Svátek pracujících“ spojený se solidaritou dělníků celého světa.

Rozhodnutí o každoročních oslavách „Prvního máje“ bylo přijato v roce 1899 na ustavujícím kongresu II.Internacionály v Paříži. Datum 1. května bylo stanoveno na paměť demonstrací 300 chicagských dělníků začátkem května 1886, po nichž bylo několik dělnických funkcionářů na základě vykonstruovaných obvinění popraveno. V socialistických zemích patřil tento svátek mezi nejdůležitější.

První máj“ je mezinárodní „Svátek pracujících“ a „Den solidarity dělníků“ celého světa, který se v Čechách slavil poprvé v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze. Jan Neruda jako přímý účastník ve slavném fejetonu napsal: „Ano: Byl první máj 1890. A kdo jej co muž dozrálý, myslivý prožil, do dnů svého života na něj nezapomene.“

V době „První republiky“ představoval „První máj“ symbol boje za sociální a politická práva obyčejných lidí. Jednalo se o celosvětový protest proti vykořisťování a ožebračování lidí ze strany politiků a podnikatelů, kteří dohromady tvořili vládnoucí vrstvu společnosti.

Oslavy „Prvního máje“ nejsou žádným výmyslem „Sovětského svazu,“ ale jedná se o „Svátek práce,“ přes jehož manifestace s pomocí odborových organizací docházelo k zajištění práva na práci, zavedení osmihodinové pracovní doby, sociálního zabezpečení, rovného přístupu ke vzdělání a bezplatné zdravotní péče.

KSČM předložila návrh zákona o obecném referendu, vláda pravice jej zamítla
autor: Pavel Herman

Návrh na zamítnutí předlohy komunistických poslanců vznesl student plzeňských práv Marek Benda (ODS), jež pokládá obecný zákon o všelidovém hlasování za zbytečný.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa by tento obecný zákon měl existovat a přispěl by k dobudování českého ústavního systému. Pro zamítnutí hlasovalo 91 ze 146 přítomných poslanců. Proti jich bylo 44.

KSČM předložila návrh zákona o obecném referendu! Návrh smeten koalicí těch, kteří se bojí přímé demokracie: ČSSD, ANO, TOP 09, ODS, KDU-ČSL.

Proti tomuto návrhu zákona se poprvé zvedl odpor tržních komsomolců představujících českou pravici v 90. letech 20 století. Miloš Zeman vzpomíná ve své knize „Jak jsem se mýlil v politice,“ jak Pavel Bratinka z Občanské demokratické strany zákon označil za „dračí vejce komunismu.“

Co si myslím o TTIP a proč bychom na ni neměli přistoupit
autor: Karel Němeček

Co je vlastně TTIP ?

Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP; také známé pod názvem Transatlantická zóna volného obchodu se zkratkou TAFTA) je navrhovaná smlouva o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Problém je v tom, že základní formu a její název známe, nikoliv však její obsah a konkrétní znění.

Každému se může zdát, že smlouva o volný obchod může být pouhou výhodou a nemusela by nějak ovlivnit naše životy. Tak se na ten ďáblův spis pojďme podívat podrobněji...

Proč si myslím opak ?

Projednávání TTIP bylo zahájeno v červnu 2013, v květnu 2014 stále nejsou k dispozici dostatečné informace o jejím obsahu – a mnohdy je nemají ani úředníci a politici, kteří o něm budou rozhodovat. Pokud mají europoslanci něco bleskurychle odsouhlasit aniž by věděli co, tak je v tom z 99% podvod. V Evropě budí odpor především odbourávání netarifních překážek obchodu, zavedení stejných standardů pro zemědělské a průmyslové produkty. Podobně i v Evropě panuje nedůvěra ke geneticky modifikovaným plodinám. Často bývá kritizováno i utajování obsahu návrhů a průběhu jednání.

A proto není vůbec od věci oznámit, proč Austrálie velmi rychle zareagovala jejím odmítnutím.

Svobodný software (Open Source)
autor: Pavel Herman
Většina informací jako postup výroby či počítačový software je chráněna patenty, licencemi a autorskými právy. V tomto článku Vás proto chci seznámit se svobodným softwarem, který umožňuje uživatelům zdarma využívat operační systémy, kancelářský balíky, grafické a multimediální programy. Vlastnictvím open source tak nemusíte kupovat ani stahovat nelegální software.
Mladí komunisté podporují boj studentů v Anglii za snížení školného ve výši až 9000 Liber
Právo na vzdělávání, dle potřeb společnosti a schopností studenta, deklarovala celá řada lidsko-právních dokumentů. Přesto je toto právo neustále předmětem různých diskuzí, hledání cest jak toto právo omezit či zcela zrušit. Stále se opakují klišé, že co je zdarma nemůže být kvalitní nebo proč by měla celá společnost platit vysokoškolákům jejich studia, ať si to platí sami.
Zprvu bývá společnosti vnucováno nízké, údajně sociálně únosné školné, pokud možno ještě odložené. To poté, co je prosazeno, pak velmi rychle přestává být nízké nebo sociálně únosné a odloženost zůstane v tom, že si na něj můžete půjčit od bank a pak jim to vracet s vysokým úrokem, pokud tedy splníte požadavky banky na půjčku.

Taková situace je právě v Británii, kde školné dosahuje až 9 000 liber, tzn. přes 300 000 korun. To se pochopitelně celé řadě britských studentů nelíbí.
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena