Poslanče Schwarzenbergu, je správné, že tehdejší Československo Marshallův plán odmítlo
autor: Petr Cvalín

S největší pravděpodobností naše Poslanecká sněmovna bohužel podpoří asociační dohodu s Ukrajinou, což bude mít negativní finanční následky pro všechny členské státy Evropské unie.

Příručka pro člena zastupitelstva obce

zdroj: Svaz města a obcí
V rámci projektu Odpovědný zastupitel jsme připravili  nové vydání Příručky pro člena zastupitelstva obce, jejímž obsahem jsou témata týkající se legislativy, jednotlivých oblastí komunální politiky a konkrétní příklady z praxe. Navazujeme na tradici praktického průvodce ze třech posledních volebních let a zastupitelům srozumitelnou cestou opět přibližujeme jednotlivé oblasti života obce. Samozřejmě reflektujeme aktuální legislativní změny v oblasti veřejné správy.


Příručka nově klade větší důraz na principy dobré správy, výkonnosti a transparentnosti rozhodovacích procesů ve veřejné správě a reaguje na potřebu hledat racionální úspory v rozpočtech obcí a další současné problémy zastupitelů.


Nechybí v ní ceněné příklady z praxe, porovnávání, ilustrace, odkazy na plná znění příslušných zákonů a souvisejících právních předpisů nebo zdroje dalších doplňujících informací. Elektronická verze příručky, doplněná o interaktivní propojení na uvedené odkazy, je ke stažení níže na těchto webových stránkách projektu a také na stránkách Svazu. Velkou inovací bude i audio nahrávka textu příručky, která nabízí další flexibilní způsob jejího studia a bere zároveň ohled na zastupitele se zrakovým postižením (audio nahrávka bude také volně ke stažení na webových stránkách).

Věříme, že takto vylepšená příručka bude užitečným zdrojem informací nejen pro nově zvolené zastupitele, ale i zastupitele, kteří byli do funkce zvoleni opakovaně.

Americká vojska se nesmí natrvalo umístit na území České republiky
autor: Petr Cvalín

Čeští politici, kteří stojí v ukrajinské problematice na straně kyjevské vlády, neustále volají po tom, aby na území České republiky vkročila noha amerického vojáka. A tito politici nejsou v žádném případě vlastenci, neboť si přejí, aby na území suverénního státu pobývala cizí vojska.

Co vlastně chtějí tito politici, hlavně z řad pravice?Proč by měla pobývat americká vojska na území České republiky? Americká vojska, která vraždí či vraždila nevinné civilisty v zemích, ve kterých rozpoutala své mocenské války. Chceme v této zemi mít kamarádíčky těch, co zabíjeli v nesmyslných válkách? 
Americký server Defense News přinesl informace o plánované operaci americké armády Atlantic Resolve, v rámci které hodlají Spojené státy posílit svoji vojenskou přítomnost v některých zemích východní Evropy, včetně České republiky. 

KSČM předložila návrh zákona o obecném referendu, vláda pravice jej zamítla
autor: Pavel Herman

Návrh na zamítnutí předlohy komunistických poslanců vznesl student plzeňských práv Marek Benda (ODS), jež pokládá obecný zákon o všelidovém hlasování za zbytečný.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa by tento obecný zákon měl existovat a přispěl by k dobudování českého ústavního systému. Pro zamítnutí hlasovalo 91 ze 146 přítomných poslanců. Proti jich bylo 44.

KSČM předložila návrh zákona o obecném referendu! Návrh smeten koalicí těch, kteří se bojí přímé demokracie: ČSSD, ANO, TOP 09, ODS, KDU-ČSL.

Proti tomuto návrhu zákona se poprvé zvedl odpor tržních komsomolců představujících českou pravici v 90. letech 20 století. Miloš Zeman vzpomíná ve své knize „Jak jsem se mýlil v politice,“ jak Pavel Bratinka z Občanské demokratické strany zákon označil za „dračí vejce komunismu.“

Mladá generace chápe politiku KSČM, přichází jich čím dál víc
autor: Filip Zachariáš

KSČM nabízí mladým lidem především možnost pracovat ve prospěch občanů a hledat cesty, které by umožnily zlepšení celkového života v České republice.

Snažíme se, aby mladí lidé mohli pracovat na úrovni měst a obcí, získávat další zkušenosti, případně rozšířit své vzdělání, a to jak pomocí studia, tak i například stážemi v Evropském parlamentu.

Co si myslím o TTIP a proč bychom na ni neměli přistoupit
autor: Karel Němeček

Co je vlastně TTIP ?

Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP; také známé pod názvem Transatlantická zóna volného obchodu se zkratkou TAFTA) je navrhovaná smlouva o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Problém je v tom, že základní formu a její název známe, nikoliv však její obsah a konkrétní znění.

Každému se může zdát, že smlouva o volný obchod může být pouhou výhodou a nemusela by nějak ovlivnit naše životy. Tak se na ten ďáblův spis pojďme podívat podrobněji...

Proč si myslím opak ?

Projednávání TTIP bylo zahájeno v červnu 2013, v květnu 2014 stále nejsou k dispozici dostatečné informace o jejím obsahu – a mnohdy je nemají ani úředníci a politici, kteří o něm budou rozhodovat. Pokud mají europoslanci něco bleskurychle odsouhlasit aniž by věděli co, tak je v tom z 99% podvod. V Evropě budí odpor především odbourávání netarifních překážek obchodu, zavedení stejných standardů pro zemědělské a průmyslové produkty. Podobně i v Evropě panuje nedůvěra ke geneticky modifikovaným plodinám. Často bývá kritizováno i utajování obsahu návrhů a průběhu jednání.

A proto není vůbec od věci oznámit, proč Austrálie velmi rychle zareagovala jejím odmítnutím.

Brožura: Základy marxistické ekonomie
autor: Pavel Herman

Marxismus je politický a ideologický směr, který založil Karel Marx a rozvinul Friedrich Engels. Základním dílem politické ekonomie je Kapitál. V ekonomii Marx vycházel z Ricardovi pracovní teorie hodnoty. Dělníci tak vyrábí hodnotu pro sebe a nadhodnotu, kterou si přisvojuje kapitalista.


Publikace obsahuje informace ohledně "třídního boje," vykořisťování a teorii nadhodnoty. Dále jsou zde stručné informace z "Komunistického manifestu," "Marxova Kapitálu," odborech, imperialismu a globalizaci.


Sepsat stručně myšlenky od Karla Marxe je náročný úkol. Zájemcům popřípadě doporučuji začít s publikacemi od Marxe jako jsou "Manifest komunistické strany," "Námezdní práce a kapitál," "Mzda, cena a zisk" nebo Leninova brožura "O marxismu."

Systémové aleternativy kapitalismu
autor: Pražská škola alternativ
zdroj: Ekumenická akademie Praha
Do publikace s názvem „Systémové alternativy kapitalismu“ přispěla řada vědců a sociálních aktivistů:

Systémové alternativy kapitalismu:
Analýza současné krize: základní náčrt nového systému: Ilona Švihlíková (Alternativa Zdola)
Alternativní - komunitně orientované směry rozvoje: Miroslav Kerouš (Alternativa Zdola)
(Kontra)revoluční změny v soudobém kapitalismu: od zrušení osobní závislosti pracovníka, přes participaci, k jeho emancipaci nebo k novému nevolnictví?: Vlasta Hábová
V předvečer nových revolucí: Michael Hauser (Socialistický kruh)
Mír na počátku civilizace: Tomáš Tožička
Pacifismus: Petr Macek
Brožura: Černá kniha o zločinech kapitalismu
autor: Pavel Herman

Černá kniha kapitalismu“ pojednává o zločinech, které způsobilo období feudalismu, kapitalismu a neoliberalismu. Z knihy se můžeme dozvědět zajímavé informace o zločinech, které společně napáchali kolonialismus, otrokářská ekonomika a kapitalismus.

 

V této knize jsou uvedeny informace o střelbě do stávkujících dělníků a protiodborových represích, kontrarevoluci a zahraničních intervencích v Rusku v letech 1917 až 1921, financování obou světových válek, antikomunistické genocidě v Indonésii, válce a represích ve Vietnamu.

 

V knize jsou dále uvedeny informace z temné historie o masakrech a represích v Íránu, fašistické anexi východního Timoru, Iráku jako oběti ropy, Černé Africe pod francouzskou kolonizací, Alžírsku v letech 1830 až 1998, Severoamerických intervencích v Latinské Americe; Spojených státech, mccarthismus a nedokončeném snu.


Svobodný software (Open Source)
autor: Pavel Herman
Většina informací jako postup výroby či počítačový software je chráněna patenty, licencemi a autorskými právy. V tomto článku Vás proto chci seznámit se svobodným softwarem, který umožňuje uživatelům zdarma využívat operační systémy, kancelářský balíky, grafické a multimediální programy. Vlastnictvím open source tak nemusíte kupovat ani stahovat nelegální software.
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena